Haber

Kuzey Akım gaz boru hatlarının yakınında nesne duman şamandırası bulundu

Reuters’in Danimarka Enerji AjansıYaptığı açıklamada dayandırdığı habere göre, geçtiğimiz Perşembe günü Kuzey Akım doğal gaz borusu sınırlarındaki kollardan birinin yakınında bulunan cismin denizde kullanılan bir duman şamandırası olduğu anlaşıldı.

O zamandan beri ajansın, İsviçre ajansından uzmanların yardımıyla nesnenin ne olduğunu belirlemeye çalıştığı belirtildi.

Danimarka Enerji Ajansı, 73 metre derinlikte bulunan ve çıkarılan cismin, genellikle imdat sinyali göndermek için kullanılan deniz tipi duman şamandırası olabileceğini iddia etti. Ajans yetkilileri, nesnenin ‘güvenliğe doğrudan bir tehdit oluşturmadığına’ dair güvence verdi.

Geçen yıl 26 Eylül’de toplamda 4 koldan oluşan Kuzey Akım 1 ve 2’nin 3 kolunda basıncın düştüğü, söz konusu kolların patlama sonucu hasar gördüğü belirlendi. Almanya, İsveç ve Danimarka’daki yetkililer olayla ilgili ortak bir soruşturma yürütüyor. Rus yetkililer patlamayı uluslararası bir terör eylemi olarak nitelendirdi.

Daha önce New York Times gazetesi istihbarat bilgilerine atıfta bulunarak patlamaların Ukrayna yanlısı bir grup tarafından gerçekleştirildiğini bildirmişti. Ukraynalı yetkililer patlamalarla herhangi bir ilgisi olduğunu reddediyor.

ladik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu