Haber

Türkiye’nin liderinin Orbán olduğunu söyleyen eski ABD Başkanı Trump’ın sözleri herkesi şaşırttı

Eski ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamalarla gündemden hiç düşmüyor. 77 yaşındaki siyasetçinin önceki gün yaptığı bir konuşmada Türkiye ve Macaristan liderleri arasındaki kafa karışıklığı gündeme geldi. Detaylar içerikte!

Kaynak:https://medyascope.tv/2023/10/24/trum…

2004 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan, Avrupa gündeminde her zaman aşırı sağ politikalarıyla dikkat çeken bir ülke. Ülke genel olarak AB siyaseti ile aynı çizgiyi takip etmiyor ve Birlik içerisinde daima farklı bir dış politika izliyor.

Avrupa Birliği içerisinde Türkiye ile en yakın ilişkileri kuran ülke her zaman Macaristan olmuştur. Ayrıca Türkler ile Macarlar arasındaki hem siyasi hem de kültürel benzerlikler her zaman dikkat çekmiştir.

Öyle ki Macarlar ile Türkler görünüş olarak hep birbirine benzetilmektedir. Peki ya bu benzetmeyi Amerikalı bir liderin ağzından duysaydık? Evet, eski başkan Trump’tan bahsediyorum.

77 yaşındaki eski ABD Başkanı Donald Trump, 23 Ekim’de dün New Hampshire’da yaptığı konuşmada yaptığı bir hatayla gündeme geldi.

Konuşmasında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Macaristan Cumhurbaşkanı Viktor Orbán’la karıştırdı.

Trump konuşmasına “Viktor Orbán adında bir adam var, adını duydunuz mu bilmiyorum” diyerek başladı ve ekledi:

“Muhtemelen dünyanın en güçlü liderlerinden biri. O, Türkiye’nin lideridir.”

Ancak Trump’ın Macaristan Başbakanı’na mı yoksa Türkiye Cumhurbaşkanı’na mı atıfta bulunmak istediği konusunda kafa karışıklığı yaşandı.

Çünkü eski ABD Başkanı Trump, Orbán’ın ülkesinin Rusya ile cephesi olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak ne Macaristan’ın ne de Türkiye’nin Rusya ile sınırı olmadığı göz önüne alındığında, sözlerinde gerçekte kimden bahsetmek istediğini kimse anlamadı.

Trump Türkiye’nin liderinin kim olduğunu karıştırınca Erdoğan “Hey Trump, haydi Orbán” diyecek mi? Bilmiyoruz.

haberakyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu