Haber

Trump’ın mahkemeye çıkacağı tarih belli oldu

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2016 seçim kampanyası sırasında evlilik dışı cinsel ilişkiye girdiği iddia edilen porno yıldızı Stormy Daniels’a 130.000 dolar ödediği iddiasıyla mahkemeye çıkacak. Trump, yargılanacak ilk eski ABD Başkanı olarak yargılanacak.

New York Büyük Paneli tarafından kabul edilen iddianame hâlâ gizli olduğu için Trump’a yöneltilen suçlamalar henüz netlik kazanmadı. Suçlamaların önümüzdeki günlerde hakim tarafından açıklanması bekleniyor.

Suçlamaları reddeden ve “tamamen masum” olduğunu söyleyen 76 yaşındaki Trump, hakkında soruşturma yürüten Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg’ı 2024 ABD başkanlık seçimlerinde şansını alt üst etmeye çalışmakla suçladı.

Trump, “Bu, tarihteki en yüksek siyasi zulüm ve seçim müdahalesi” dedi.

Salı günü bekleniyor

Trump’ın avukatı Susan Necheles, AFP Söyledi . müvekkilinin Salı günü mahkemeye çağrılmasını beklediğini söyledi. Reuters Bir mahkeme yetkilisi de Trump’ın muhtemelen Salı günü teslim olacağını belirtti. Savcı Bragg’ın ofisi, eski ABD Başkanı’nın avukatlarının Trump’ın son teslim tarihine yetişmesi için temasa geçtiğini duyurdu.

ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan ve hakim karşısına çıkmak için Manhattan’a gidecek olan Trump’ın parmak izi alma ve fotoğraf çekme gibi işlemlerden geçmesi bekleniyor. Trump daha sonra mahkemeye çıkacak ve aleyhindeki suçlamalar resmen getirilecek. Olası denemelerin en az bir yıl sonra başlaması bekleniyor. Bu, davanın seçim kampanyası sırasında veya sonrasında devam edebileceği anlamına gelir.

Güvenlik önlemleri

Trump geçtiğimiz haftalarda bu soruşturma nedeniyle tutuklanacağını açıklarken, ülke genelindeki destekçilerini protestoya davet etmişti.

Bu nedenle Manhattan’daki adliye çevresinde güvenlik üst düzeyde tutuluyor.

Trump’ın destekçileri, Cumhuriyetçi başkanın seçim sonuçlarını kabul etmeyen açıklamalarının ardından 6 Ocak 2021’de Kongre binasına saldırmıştı.

DW,rtr,AFP,AP/CO,HS

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu