Ekonomi

TMO Bafra’da çeltik alımına başladı

Samsun’un Bafra ilçesinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) çeltik alımına başladı.

Bafra Ovası’nda 132 bin dönüm alana ekilen pirincin hasadı devam ediyor.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, TMO’nun 55 mahsulü 24 liraya, 58 mahsulü 23 liraya, 60 mahsulü de 20 liraya almaya devam ettiğini söyledi.

Fiyatların çiftçiyi memnun etmediğini belirten Tosuner, “Bugün verimi en az 60 olan Osmancık grubu için fiyatların en az 25 lira olmasını istiyoruz. Çünkü çiftçi 1500’e 2 kazanmazsa” dedi. Sattığı malın dönümü bin lira, bir daha çeltik yapma şansı yok. Vatandaşın borcunu ödeyebilmesi için alımın en az 500 lira olması gerekiyor.” “Bunun 600 ila 600 ton arasına çıkarılması lazım.” söz konusu.

Çiftçileri işin korunması konusunda uyaran Tosuner, “Bafra’da TMO’nun deposu var. TMO’ya çeltik satan çiftçilerimiz dikkatli olsun, akşamları çeltiklerini kamyonlara yükleyenler branda çekmesin. Bafra nemli bir yer, çadırdan %14 nemle çıkıyorlarsa sabah geliyorlar, Bu nem oranı 15’i geçiyor, TMO’dan sipariş almadan önce çiftçilerimizin verimi ölçtürüp, nem ölçümünü yapıp ona göre alınması gerekiyor. Bilindiği üzere TMO 50 rekoltenin altında alım yapmıyor. 15 nem seviyesinin üzerinde alım yapılmıyor.” dedi.

TMO’nun aldığı çeltik için ödemenin bir ay içinde yapılacağını anlatan Tosuner, “Sistemlerde sıra almak çok zorlaşıyor. Sistem sürekli tıkanıyor. Günlük alımlar artarsa ​​tıkanma olmaz” Sistemde işletmecilerin de devletin açıkladığı fiyatlara tabi olmasını talep ediyorum. Çünkü Bafra’da 14 çeltik fabrikası var.” “Umarım bugün mağdur olsalar bile çiftçilerin yanında olur.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu