Haber

TİKA’dan Tanzanyalı kadın ve gençlere mesleki eğitim desteği

Tanzanya’da Türk İşbirliği ve Entegrasyon Ajansı (TİKA) ve Essalam Vakfı iş birliğiyle yarım kalan Mesleki Eğitim ve Gençlik Merkezi inşaatı tamamlanarak gerekli ekipman temini sağlandı.

TİKA’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, “Kendi Kendine Yeten Bir Afrika” ilkesiyle birçok proje ve faaliyete imza atan Assalam Vakfı’na ait Tanzanya’nın Zanzibar adasında yapımı yarım kalan Mesleki Eğitim ve Gençlik Merkezi ​​2017 yılında açılışından bu yana TİKA tarafından üstlenilmiştir. Tamamlanmış.

40 yurt, 8 derslik, kütüphane ve yemekhanenin bulunduğu gençlik merkezinin tadilat çalışmaları ile Assalam Meslek Yüksekokulu’nun inşaat işlerinin yanı sıra aşçılık, marangozluk ve dikiş bölümlerinin tüm malzemeleri TİKA tarafından temin edildi.

Mesleki Eğitim ve Gençlik Merkezi’nin açılış törenine Zanzibar Sosyal Kalkınma, Kadın ve Çocuk Bakanı Riziki Pemba Juma, Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu, Bölge Valisi Rajab Mkasaba ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuşan Bakan Juma, “Sosyal ve ekonomik açıdan dezavantajlı kadın ve işsiz genç kızları üretken ve çalışan bireyler haline getirecek ve büyük fayda sağlayacak bu projeye destek veren Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. sadece onlar için değil, içinde yaşadıkları toplum için de teşekkürlerimi sunuyorum.” dedim.

Törenin sonunda merkezden mezun olmaya hak kazanan 30 kursiyere sertifikaları verildi.

Turizm bölümünde orta personel yetiştirilecek

Sağladığı mesleki eğitim kapasitesi ile bölgede işsizliğin azaltılmasına temel teşkil etmesi beklenen Mesleki Eğitim ve Gençlik Merkezi, öncelikle kadınlara meslek sahibi olma yeterliliği kazandırmayı hedefliyor.

Tam kapasite hizmet vermeye başlayan merkezde, Zanzibar’ın turizm potansiyeli de dikkate alınarak aşçılık, turizm, otelcilik ve servis hizmetleri gibi bölümler için ara eleman yetiştirilecek.

haberikizdere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu