Ekonomi

Tarıma drone desteği

ANKARA (İGFA) – Ankaralıların hayatını kolaylaştıracak hizmetleri hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, teknolojik yenilikleri takip ederek hayata geçirmeye devam ediyor.

ABB iştiraklerinden BelPlas AŞ, vektörel çaba ve tarımsal ilaçlama-gübreleme uygulamalarında kullanılmak üzere ‘Tarımsal İlaçlama Drone’unu satın aldı.

HEM GÜBRELEME HEM İLAÇ AMACIYLA KULLANILACAK

Sıvı gübreden yol çizgi boyasına, buz çözücü solüsyonlardan kozmetik yağlara kadar birçok esere imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki BelPlas AŞ, şimdi de Tarımsal İlaçlama Drone’u ile Başkentlilerin hizmetine girecek.

30 litre (70 kilogram) kapasiteli gübreleme ve ilaçlama drone’u, hem kırsal alanlarda gübrelemede hem de başkentin her noktasında yürütülen vektör çalışmalarında kullanılacak.

Drone ile vektör çalışması sırasında ekiplerin ve araçların ulaşamadığı alanlarda ilaçlama yapılırken, çiftçilerin traktör ile giremediği noktalara ulaşılarak hem işlerinin zarar görmemesi hem de çiftçinin üretkenliği artırılabilecek. iş artacaktır. Ayrıca ilaçlama ve gübreleme maliyetleri de düşecektir.

YERLİ ÜRETİCİYE DOSTU ABB

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak köylüyü ve çiftçiyi önceleyen hizmetler vermeye devam ettiklerini ifade eden BelPlas AŞ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Hazman, “Drone hizmetimiz; köylümüze, çiftçimize öncelik veren bir hizmet. Ayrıca Ankara’da şehir yaşamını ve doğa kalitesini iyileştirmek için başlattığımız bir hizmettir.”

Çiftçilere tohum, gübre ve fide verdiklerini hatırlatan Hazman, “Ama bilindiği gibi köylerimizde maddi imkansızlıklar var… Traktörü olmayan ya da mazot alamayan çiftçilerimiz var. Bütün bunlar olsa bile ekinler belli bir düzeye geldikten sonra traktörün tarlaya girmesinin sakıncalı olduğu durumlar vardır. Tüm bu sıkıntıları aşmak için drone hizmetini devreye alıyoruz” dedi.

Hazman şöyle devam etti:

“Köylüye verdiğimiz sıvı gübreyi dronun deposuna koyuyoruz ve köylümüzün tarlasını yukarıdan gübreliyoruz. İkincisi, Ankara’da sazlık alanlar, kanalizasyonların karıştığı alanlar ve ilaçlama yapılması gereken alanlar var. Engebeli olduğu için bu alanlara ne bizim insanımız ne de makinelerimiz giremiyor. Burada yine dronumuzu kullanıyoruz ve yukarıdan zirai ilaçlama yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu