Haber

Taksilerde kısa mesafe ücret karmaşası

Bazı taksicilerin kısa mola bedeli olarak 75 lira istediği İSTANBUL’da görüntüler vatandaşların da kafasını karıştırdı. İstanbul Taksi Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, şu anda kesinleşmeyen ve 40 lira olarak devam eden indibindi fiyatıyla ilgili olarak, “İndibindiye büyükşehir belediyesi yüzde 75 zam yaptı. 75 lira olan taksiciler de yarın gerçekleşecek UKOME toplantısından umutlu.

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da kısa mesafe taksi fiyatlarının 75 lira olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Tartışmalar yalanlansa da bazı taksicilerin müşterilerden 75 lira talep ettikleri görüntüler sosyal medyada dikkat çekti. Vatandaşların çoğu şu anki taksi ücretini 75 lira olarak görse de taksinin fiyatı hala 40 lira. İstanbul Taksici Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, fiyat tarife değişikliğinin yarın yapılacak UKOME toplantısında kesinleşeceğini ve taleplerinin 80 lira olduğunu vurguladı. Taksiciler ise UKOME’da beklenen değişikliklerin kendileri için faydalı olduğunu savundu. Vatandaşlar ise kısa mesafe fiyatının 80 lira olduğunu ve taksicilerin bunları almamasından şikayetçi oldu. “EN AZ 80 LİRA OLMASINI İSTİYORUZ” İstanbul Taksi Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Son taksimetre fiyat tarifeleri 27 Aralık 2022’de yumuşatıldı. Yaklaşık 7 ayı doldurduk. Personel, yedek parça gibi giderlerimiz. akaryakıta taşıtlara yüzde 100’den fazla zam yapıldı.Bunu da dikkate alarak en az yüzde 100 tarife artışı istedik.Alt komisyonda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin getirdiği teklif yüzde 57.22 oldu.Altta dile getirdik. -Komite.Bu rakamlar mesleğimizi sürdürülebilirlik açısından kurtarmıyor.En az yüzde 100 tarife değişikliği yumuşatılsın.En az 80 liraya 40 lira talep ediyoruz.80 lira veriyoruz” dedi.

“TARİF DEĞİŞİKLİĞİ RESMİ YAPILMADI” Aksu, “75 lira alan taksicilerle ilgili şikayetleri de gördük. Sosyal medyada paylaşılanları inceledik. Taksimetre fiyat tarifesini kimse kafasına göre değiştiremez.” UKOME kararı Kimse müdahale edemez onlar da müdahale edemez Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından elektronik ortamda belirlenir Tarife değişikliği resmi olarak yapılmamıştır Şoför kardeşlerimizin herhangi birinin almasına gerek yoktur Farklı tarifeler” dedi.

“MÜŞTERİLERİMİZİ KAÇIRMAYACAKLARINI DÜŞÜNÜYORUZ” Aksu, “UKOME kararıyla kimse tarife değişikliği yapmadan farklı fiyat ödemesin. Fazladan para vermek istemiyorlarsa, istedikleri kadar verebilirler.” bir bahşiş ama gönül rızası olmadan kesinlikle ekstra bedel ödemesinler.Bilimsel verilerle UKOME heyetine konuyu anlatacağız.UKOME heyetine konuyu anlatacağız.Esnafın mağdur olmayacağını varsayıyoruz. “Umarız bizi anlarlar ve bizi mağdur etmezler. Toplu taşımaya göre çok daha ucuza geliyoruz. Toplu taşımayı kimse tercih etmiyor. Herkes taksi kullanmak istiyor” dedi.

“80 LİRA BİZİ KURTARIR” Taksici Ahmet Kara, “Şu anda fiyat 40 lira bizde bir şey kalmadı. 1 litre mazot 35 lira. Şu an taksici esnafı ağlıyor. 75 lira alan müşteri” Vermesinler şikayet etsinler. Çıkalım paketten. 80 lira bizi kurtarır mı? Bizi kurtarır ama yine de şoföre bir şey kalmaz.” Başka bir taksici, “Bu rakam bizi hiç kurtarmıyor. Akaryakıt fiyatlarını görüyorsunuz. Yapamıyoruz, olduğumuz yerde duruyoruz. Hareket edemeyiz, insanları göremeyiz, bakabiliriz” dedi. ‘Yolcu taşımıyoruz.Büyük mağduruz.Yarın zam yapılırsa yüzde 90,yüzde 85 zam yapılırsa yeter.Aramızda kötüler var.75-80 lira bandı bizi kurtarır. Çok kolay. Mantıklı, en az 2-3 kişi bir araya gelip taksiye binebilir” dedi.

MÜŞTERİ TAKSİ ALIRSA 80 LİRA NORMAL, Bir vatandaş, “Bugünün kurallarına göre 40 TL değerli. En düşük fiyatla değerlendirirsek çok değerli. Onlara göre doğru ama vatandaş olarak bizi zorluyorlar, 80 TL olursa binmemeye çalışırım.” Taksi bekleyen Canberk Kula, “75 lira olduğunu biliyorum. Bana göre biraz kıymetli ama alırlarsa normal. Almadıkları için değerli. 80 lira normal, ama almadıkları için zorluyor. Beşiktaş’a, Ortaköy’e giderseniz almıyorlar.”

Taksi bekleyen Ali Işık, “Taksileri bizi aldıkları sürece kullanırız. Değişim saati değilse yol üzerindeyse rastgele kullanırız. Son sefer 75 liraydı” dedi. .Aslında fiyatlar yüksek.Taksici mecburiyetten araba kullanıyor.Aksi takdirde kimse keyfi olarak taksiye binmek istemiyor.Trafiğin sebebi bu.Taksicilere mazottan kızamayız. , ama 80 lirayı herkes ödeyemez. Şahsen bir işimiz olmasına rağmen artık metrobüs falan kullanacağız” dedi.

kozluk-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu