Haber

Suriye Kızılayı, ABD’den Deprem Sonrası Suriye’ye Yönelik Yaptırımların Kaldırılmasını İstedi

Suriye’nin Lazkiye eyaletinin Cableh kentinde meydana gelen şiddetli depremde yıkılan bir binanın enkazı arasında hayatta kalanları arayan insanlar, 6 Şubat 2023. (Fotoğraf: Str/Xinhua)

ŞAM, 8 Şubat (Xinhua) — Suriye Arap Kızılayı (SARC) Başkanı Khaled Hboubati Salı günü, ülkenin ciddi şekilde kurtarma ekipmanına ihtiyaç duyduğuna dikkat çekerek, yardım çabalarını kolaylaştırmak için Suriye’ye yönelik ABD ve Batı yaptırımlarını kaldırma çağrısında bulundu .

Suriye’nin Hama ilindeki Al Erbain mahallesindeki hasarlı bir binanın çevresinde çalışan kurtarma ekipleri, 8 Şubat 2023. (Fotoğraf: Str/Xinhua)

Şam’da düzenlediği basın toplantısında SARC Lideri Hboubati, Suriye Kızılayı’nın ekipman, ambulans ve iş makinesi talebini ileterek, “En büyük engel, Suriye’ye uygulanan ve bir an önce kaldırılmasını talep ettiğimiz yaptırımlardır” dedi.

6 Şubat 2023’te Suriye’nin merkezinde meydana gelen depremin vurduğu Hama ilinde kurtarma çalışmaları sürüyor. (Fotoğraf: Str/Xinhua)

Deprem, Suriye’nin kuzeyindeki Halep, Lazkiye, Tartus, Hama ve isyancıların kontrolündeki İdlib vilayetini ağır bir şekilde vurdu.

Hboubati, Suriye Arap Kızılayı’nın hükümet veya isyancıların elindeki bölgelerde yaşayanlar arasında ayrım yapmadığını belirterek, İdlib’e yardım konvoyu göndermeye hazır olduklarını bildirdi.

Şiddetli depremde yaralananlar Suriye’nin Hama vilayetindeki bir hastanede tedavi görüyor, 6 Şubat 2023. (Fotoğraf: Str/Xinhua)

SARC Lideri Hboubati, enkazın kaldırılması ve mahsur kalanların kurtarılmasının zorluğu düşünüldüğünde ölü sayısının artacağını belirterek, “Ölümler artacak ve sonuçlar felaket olacak. Binalar çökmeye devam ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu