Ekonomi

Şanghay piyasayı canlandırmak için konut peşinatlarını düşürdü

Konut piyasasını canlandırmak amacıyla Şanghay, konut alımlarında asgari peşinat oranlarının düşürüldüğünü ve bazı satın alma kısıtlamalarının hafifletildiğini duyurdu.

Bu girişim, 17 Mayıs’ta yapılan ulusal düzenlemelerin ardından Çin’in emlak sektörünü istikrara kavuşturmaya yönelik daha geniş kapsamlı çabalarıyla uyumlu.

Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere, Şanghay’da ilk kez ev satın alacaklar için asgari peşinat oranı %20’ye düşürülecek. İkinci bir ev satın alacaklar için peşinat banliyö bölgelerinde %30’a, şehrin geri kalanında ise %35’e düşecek. Daha önce bu oranlar ilk evler için %30, ikinci evler için ise %40-50 olarak belirlenmişti.

Buna ek olarak Şanghay, ilk ev ipoteklerinde minimum faiz oranlarını kredi prime oranı (LPR) eksi 45 baz puana indiriyor ki bu da daha önceki LPR eksi 10 baz puan oranından önemli bir düşüş anlamına geliyor.

Şehirde ikamet etmeyenlerin ev satın almalarını da kolaylaştırmak amacıyla, hak sahibi olmadan önce sosyal sigorta ve gelir vergisi ödemeleri gereken yıl sayısı azaltılıyor. Ayrıca Şanghay, boşanmış çiftlerin ev satın almaları üzerindeki kısıtlamaları kaldırarak piyasadaki kısıtlamaları daha da rahatlatıyor.

Bu değişiklikler, Çin’in emlak sektörünün karşılaştığı zorluklara verilen daha geniş kapsamlı bir yanıtın parçası olarak ortaya çıkıyor. Ulusal ölçekte, ilk kez ev alacaklar için minimum peşinat oranı %15’e, ikinci ev alımları için ise %25’e düşürüldü.

Pekin, Shenzhen ve Guangzhou ile birlikte Şanghay, önemli ekonomik etkiye ve daha yüksek yaşam maliyetlerine sahip birinci kademe mega şehirler olarak statülerini yansıtan ulusal standartlara kıyasla tipik olarak daha yüksek minimum peşinat gereksinimleri ve ipotek faiz oranları belirlemektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberhacilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu