Ekonomi

Rus hane halklarının Çin yuanı cinsinden tasarrufları ikiye katlanacak

ST. PETERSBURG, 15 Haziran (Xinhua) — Rusya’nın en büyük ikinci bankası VTB Bank’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anatoly Pechatnikov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus hanehalkının Çin yuanı cinsinden yerel bankalardaki tasarruflarının bu yıl ikiye katlanacağını ve 2024 yılına kadar ikiye katlanacağını söyledi. . Kıyametin prestijiyle döviz birikimlerinin yüzde 45’inden fazlasını oluşturacak.

St. Uluslararası, 14-17 Haziran tarihlerinde St. ekonomiPechatnikov Forum’da “Rus bankalarındaki bireysel müşterilerin yuan birikimleri bu yıl ikiye katlanarak 88 milyar yuan’a (12,3 milyar ABD doları) ulaşacak” dedi.

Pechatnikov, “Sonuç olarak, mudilerin bu yılki döviz tasarruflarının dörtte biri Çin para biriminde olacak ve bu pay 2024 yılı sonunda yüzde 45’i aşacak.” dedi.

Hanehalkının döviz tasarruflarındaki dedolarizasyon eğiliminin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirten Pechatnikov, VTB Bank’ın tahminlerine göre bankaların bireysel müşterilerden aldığı euro ve doların payının 2023’te yüzde 7’ye düşeceğini bildirdi. .

Pechatnikov, “Rus yuanı biriktirme hacminin 2025’in sonuna kadar muhtemelen iki katına çıkarak 150 milyar yuan’a ulaşması bekleniyor. Niş seçenekleri olan diğer yumuşak para birimleri Rusya’da alıcı aramaya devam ediyor.”

haberhani.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu