Haber

Politico’nun 14 Mayıs yorumu: 2023’ün en önemli seçimi

ensonhaber.com

ABD merkezli Politico, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin analiz yayınladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarına karşılık CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sandıktan birinci çıkması halinde nasıl bir küresel politika izleyeceğine dair tespitler yapıldı.

“Avrupa ve Ortadoğu’nun güvenliği için çok önemli”

“2023’ün en önemli seçimi”başlıklı incelemede, 14 Mayıs seçimleri, Avrupa ve Ortadoğu’da güvenlik açısından çok önemli bir andır.”terim kullanıldı.

“Erdoğan kazanırsa…”

Önümüzdeki ay yapılacak seçimlerin Erdoğan için “büyük tarihi önem” taşıyacağı belirtildi. Bunun detayları paylaşıldı:

Mustafa Kemal Atatürk’ün laik cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılına denk geliyor. Erdoğan kazanırsa, 85 milyonluk bir jeostratejik etkinin gidişatını daha fazla belirleme gücüne sahip olacak.

NATO, ABD, Rusya, Ukrayna, Doğu Akdeniz…

Seçimin Avrupa ve Ortadoğu’da güvenlik üzerinde büyük bir baskı oluşturacağı belirtildi.

Türkiye’nin NATO ittifakındaki rolü; ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Rusya ile ilişkiler; göç politikası; Ankara’nın Ukrayna’daki savaşta oynayacağı rolün ve Doğu Akdeniz’deki gerilimlerin ele alınma biçiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve olası Kılıçdaroğlu yönetiminde farklı olacağına işaret edildi.

Politico: Demirtaş ve Kavala’yı serbest bırakacaklarına söz verdiler

AB üyelik müzakerelerini sonuçlandırabileceğine “emin” olan muhalefetin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili kararlarını uygulama sözü verdiği belirtildi.

Kılıçdaroğlu’nun Dış Politika Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Politico’ya şunları söyledi: Bu, tüm müttefiklerimize ve tüm Avrupa ülkelerine Türkiye’nin yeniden demokrasi yolunda olduğu mesajını verecektir.”söz konusu.

Çeviköz: Göç politikamız AB ile koordine edilmeli

Muhalefetin AB ile 2016 göç anlaşmasını yeniden gözden geçirmeye çalışacaklarını da söyleyen Çeviköz, Avrupa ile “uyum içinde” hareket edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi:

Göç politikamız AB ile koordine edilmelidir. Avrupa’daki birçok ülke, Türkiye’yi doğudan gelen göçmenlerin kontrol edilebileceği bir tür havuz olarak görüyor. Bu elbette Türkiye’nin kabul edemeyeceği bir durumdur.

Bu, Türkiye’nin sınırlarını açıp göçmenleri Avrupa’ya akıtması gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak ortak bir göçmenlik politikasını koordine etmemiz ve geliştirmemiz gerekiyor.

İsveçli yorum: Muhalefet vetoyu kaldırıyor

NATO ve ABD ile ilişkiler bölümünde, başta veto eden Ankara’nın 30 Mart’ta Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yaktığı hatırlatıldı.

Ancak muhalefetin, Türkiye’nin zanlıların iadesini talep ettiği İsveç’e yönelik vetosunu sona erdirme sözü verdiğine de dikkat çekildi. Çeviköz dedi ki:

İkili sorunlarınızı NATO gibi çok taraflı bir kuruluşa taşırsanız, ülkeniz ile diğer tüm NATO üyeleri arasında bir tür kutuplaşma yaratırsınız.

Suriye’deki durum

Çeviköz ayrıca, Yaklaşımımız Suriye ekonomisini rehabilite etmek ve gönüllü geri dönüşler için koşullar yaratmak olacak” dedi.sözünü kullandı.

Yunanistan ile bağlar: Yeni bir ufuk açılacak

Derginin konuşma konusuna ilişkin yaptığı incelemede, Türkiye’nin Yunanistan ile gerilim yaşadığı bir dönemde Erdoğan’ın “Atina’yı füze vurabilir” uyarısında bulunduğunu hatırlattı.

CHP’li Çeviköz ise şunları söyledi: “İki ülke de seçime gidiyor. Dolayısıyla bu iki ülke için de yeni bir ufuk açacak.”dedi.

Kıbrıs meselesi: İç siyasete karışmayalım

Ünal Çeviköz, Atina ve Ankara’nın “Kıbrıs’ın iç siyasetine karışmamalarının” değerli olduğunu ve “adadaki iki halkın sorunlarına ikili bakma fırsatı verilmesi gerektiğini” sözlerine ekledi.

“Rusya’ya Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatacağız”

Öte yandan Çeviköz, Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde Türkiye’nin tahıl anlaşmasına arabuluculuk yapmak ve anlaşmayı uzatmak istediğini ancak Ankara’nın NATO üyeliğine daha fazla önem vereceğini söyledi:

Biz sadece Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu vurgulayacağız. Rusya ile müzakerelerimizde kesinlikle orta-eşit bir bağlantı arayacağız. Ancak Rusya’ya Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatacağız.

Gözden kaçırma The Guardian genç seçmenin sözlerini yazdı: Erdoğan Türkiye’de baba figürü gibi Haberin Detayları
Bloomberg: Kılıçdaroğlu’nun çoklu cumhurbaşkanlığı fikri istikrarsızlık Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu