Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg yarın Türkiye’ye geliyor: İsveç gündemde

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılmak ve üst düzey görüşmelerde bulunmak üzere 3-4 Haziran’da Türkiye’ye gelecek.

NATO’dan yapılan açıklamaya göre Stoltenberg, 3-4 Haziran tarihlerinde Ankara’yı ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 Haziran’daki yemin törenine katılacak olan Stoltenberg, Erdoğan’ın yanı sıra üst düzey Türk yetkililerle ikili görüşmelerde bulunacak.

“MESAJIM İSVEÇ’İN ÜYE OLMASI TÜRKİYE İÇİN DE YETERLİDİR”

Stoltenberg, dün (1 Haziran) yaptığı açıklamada, İsveç’in NATO üyeliği konusundaki diyaloğu Türkiye’deki seçimlerden sonra başlatmak istediğini belirtmiş ve konuyu görüşmek üzere Ankara’ya gideceğini belirtmişti. Stoltenberg, “Yakında Ankara’ya gideceğim. Kesin saat henüz kararlaştırılmadı” dedi.

NATO Genel Sekreteri, İsveç’in ittifakın katılım protokolünün onaylanmasıyla ilgili olarak Türkiye’ye vermek istediği mesajın sorulması üzerine, “Mesajım, İsveç’in NATO üyeliği İsveç’in yanı sıra İskandinav ülkeleri, Baltık bölgesi ve tüm ülkeler için uygundur. NATO ve her zamanki gibi Türkiye ve diğer müttefikler için de iyi.”

‘KATILIM PROTOKOLÜ’NÜN YAKINDA ONAYLANACAĞINA EMİNİM’

Stoltenberg şöyle devam etti:

“Bugünden itibaren 1 Haziran’dan itibaren İsveç’te yeni terörle mücadele yasasının yürürlüğe girdiğinin de altını çizeceğim. Bu yasalar aslında bir fark yaratıyor. İsveç artık, örneğin değerlendirmeye göre terör örgütü değil. sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin ve daha birçoklarının. PKK dahil terörle mücadeleyi hızlandırmak için yeni adımlar attığını gösteriyor. Bu nedenle, İsveç’te 1 Haziran’da yürürlüğe giren daha güçlü maddeleri memnuniyetle karşılıyorum. ve İsveç ile Türkiye arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi, Madrid’de imzalanan bu Üçlü Mutabakat Zaptı’ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirdiğinin kanıtı olacaktır.

Türkiye’nin bazı hukuki güvenlik kaygıları olduğunu unutmamalıyız çünkü hiçbir müttefik Türkiye kadar terör saldırısına uğramamıştır. Bu nedenle terörün her türlüsüne karşı Türkiye ile birlikte çalışmamız değerlidir. Bu nedenle NATO müttefiklerinin ve İsveç’in teröre karşı mücadeleyi ve Türkiye ile işbirliğini hızlandırmak için geçen ay yaptıklarını memnuniyetle karşılıyorum. İsveç’in yan kuruluş protokolünün yakında onaylanacağından eminim.” (DIŞ HABER)

haber-gulsehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu