Ekonomi

Myanmar cuntası para birimindeki düşüşü durdurmak için 35 kişiyi tutukladı

Myanmar askeri hükümeti, para biriminin serbest düşüşüne karşı son hamlesinde, ülkenin ekonomik istikrarını tehdit eden faaliyetlerde bulunmakla suçlanan 35 kişiyi tutukladı. Gözaltına alınanlar arasında Tayland’da yasadışı kat mülkiyeti satışı yapmakla suçlanan beş kişi ve döviz kurunu istikrarsızlaştırmakla suçlanan 14 kişi de bulunuyor.

Baskılar, Myanmar’ın para birimi kyat’ın geçen hafta karaborsada rekor düşük seviyeye inerek dolar başına yaklaşık 4,500’den işlem görmesi ve merkez bankasının dolar başına 2,100 kyat’lık referans kuruyla tam bir tezat oluşturması üzerine geldi. Devlet medyası bu tutuklamaların Salı ve Pazartesi günü yapıldığını bildirerek, cuntanın ülkenin para birimini istikrara kavuşturmak için ortak bir çaba gösterdiğine işaret etti.

Tutuklamalar ayrıca altın fiyatlarını bozmakla suçlanan 21 kişiyi de hedef aldı. Şüphelilerin fotoğraflarını da yayınlayan Global New Light of Myanmar gazetesinin haberine göre bu eylem, cuntanın ülkenin istikrarını sağlama ve hukukun üstünlüğünü uygulama yönündeki açıklamalarıyla örtüşüyor.

Myanmar, ordunun 2021’deki bir darbeyle iktidarı ele geçirerek demokrasi ve ekonomik reform yolunda on yıllık ilerlemeyi sekteye uğratmasından bu yana siyasi ve ekonomik bir kriz içinde. Batı yaptırımlarının da etkisiyle yabancı yatırımlar azaldı ve ülke ekonomisi önemli ölçüde zarar gördü. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Myanmar’da 2017 yılında yüzde 24,8 olan yoksulluk oranının 2023 yılında neredeyse iki katına çıkarak yüzde 49,7’ye yükseleceğini bildirdi.

Eski milletvekillerinden oluşan muhalif bir grup olan gölge Ulusal Birlik Hükümeti (NUG), askeri hükümetin ekonomi yönetimini eleştirerek, kyat’ın aşırı basılmasını ve artan askeri harcamaları daha da kötüleştiren faktörler olarak gösterdi. NUG’nin Maliye Bakanı Tin Tun Naing Pazartesi günü düzenlediği çevrimiçi basın toplantısında ordunun para basmaya devam ettiğini ve bunun da ekonomik zorluklara katkıda bulunuyor olabileceğini açıkladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu