Haber

Milli Eğitim Bakanlığı ‘Mobbinge maruz kaldım’ diyerek intihar eden öğretmenin dosyasını kapattı: ‘Mobbing yok’

Afyon’dan sözleşmeli olarak Gaziantep’e atanan 25 yaşındaki Türkçe Öğretmeni Saadet Harmancı, okul müdürü ve müdür yardımcısı tarafından mobbinge maruz kaldığını belirterek intihar etti. Saadet Harmancı, 10 Kasım 2019 tarihli paylaşımında, “Öğrencilerim, lütfen onları affedin. Hepsine kendi gözlerimle baktım. Merak etmeyin mobbinge uğramaktan kurtulamadım. Sizler Allah’ın emanetisiniz sevgili öğrencilerim, beni her zaman güzel hatırlayın. “Her gün pamuk ipliğine bağlı kaldığının söylenmesinden bıktım usandım” dedi.

Evrensel’den Ramis Sağlam, Saadet Harmancı’nın ölümüne yol açan sürece ilişkin belgenin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişleri tarafından “Mobbing yoktur” denilerek kapatıldığını bildirdi.

Eğitim Sendikası Afyon Şube Başkanı Seçkin Karaaslan, Saadet Öğretmen’in mobbing belgesinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kapatıldığını öğrenmekten üzüntü duyduklarını söyledi. Karaaslan, “Dosyanın bu şekilde kapatılması hem bizi hem de kamu vicdanını derinden yaraladı.” Mobbingin, güvencesiz istihdamın yaygınlaşması sonucu ortaya çıktığına işaret eden Karaaslan, “Mobbing bireysel gibi görünse de sistematik bir uygulamadır. Örgütlü bir duruş sergileyerek mobbinge karşı birleşik mücadeleyi güçlendirmeliyiz. Sorunların çözüleceğini ancak bu şekilde biliyoruz” dedi.

Dönemin CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, sözleşmeli öğretmen Saadet Harmancı’nın mobbing nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından konuyu Meclis gündemine taşıdı. Sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı zorluklara dikkat çeken Kaplan, “Yöneticiler tarafından baskı altında çalıştırılan öğretmenlerimizi intihar edecek kadar çaresiz bırakan bu istihdam biçimine son verilmelidir.” (HABER MERKEZİ)

haber-camlidere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu