Haber

Mahfi Eğilmez: “Türk Lirasını Dünyanın En İstikrarlı Para Birimi Hale Getirdik”

Ekonomist Mahfi Eğilmez, TL’nin dünyadaki en istikrarlı para birimi olduğunu savundu: Ne olursa olsun değer kaybediyor. Eğilmez, bunun ‘dış güçlerin’ işi olduğunu belirtti.

“Nasıl yaptık, ne yaptık bilmiyorum ama Türk Lirasını dünyanın en istikrarlı para birimi haline getirdik: Diğer para birimleri değer kazanınca düşüyor, diğer para birimleri değer kaybedince tekrar düşüyor, biz de Eğer diğer para birimlerine bir şey olmazsa sıkılırız, bu sefer düşürürüz.”

Mahfi Eğilmez’in TL’nin istikrarına ilişkin yorumu ironi içerirken, ‘Dış Güçler, İç Güçler’ başlıklı yazısında durumu anlattı.

Ünlü iktisatçı Mahfi Eğilmez, ülkemizde ekonomideki kötü gelişmelerin ya da herhangi bir olayın ‘dış güçlerin işi’ söylemiyle gündeme geldiğini belirterek, hata ya da hata konusunda kusuru, eksikliği kendimizde aramadığımızı vurguladı. .

Geçen hafta, Dolar Endeksi veya ABD Dolarının altı önemli para birimine karşı değeri düşüyor.

Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı karşısında oluşan sepetten oluşan endeksin ya da doların Euro karşısında değerinin düşmesine değinen Eğilmez, “Yani Dolar son günlerde tüm para birimleri karşısında değer kaybediyor.”

Ayrıca TL’yi istisna olarak belirtti.

Doların diğer dövizler karşısında değer kaybetmesinin sebepleri şöyle: Enflasyondaki yumuşama faiz artışlarını sona erdirdi, ABD tahvil faizlerindeki düşüş ve dolara olan talebin azalması. Dolar yabancı para birimleri karşısında değer kaybetti.

Eğilmez, dolarda yaşanan küresel düşüşe rağmen TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesini ekonomi dışı nedenlere bağlayarak, yeni ekonomi yönetiminin rasyonalizasyon politikasının iyimser bir hava yarattığını ancak yapılan yanlışlarla bunun yeniden tersine dönmeye başladığını vurguladı. sosyal ve politik alanlarda.

Yargıda yaşanan sorunlara dikkat çeken ünlü ekonomist, “Dış güçler lehimize çalışırken, iç güçler aleyhimize çalışıyor.”

Bu yazıya sosyal medyada anında yorumlar yağdı.

Eğilmez’in dediği gibi ekonomiyi yönetmek zorlaşıyor mu?

Yoksa daha derin (yapısal) sorunlar devam ettiği için sorun devam ediyor mu?

TL’nin istikrarlı değer kaybı için,

Ne düşünüyorsun?

Yorumları memnuniyetle karşılıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu