Haber

İsrail-Filistin savaşında 35. gün: Çatışma kuzeye de sıçradı, ölü sayısı 70’e çıktı

İsrail’in Gazze saldırıları, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adı altında İsrail’e yönelik başlattığı operasyonun ardından 35’inci gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in baskınlarında gün içindeki gelişmeler:

ŞİMDİYE KADAR 70 HİZBULLAH ÜYESİ ÖLDÜ

– Hizbullah, Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgesinde İsrail ordusuyla çıkan çatışmalarda 7 üyesinin daha öldüğünü duyurdu. Hizbullah, Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki operasyonunun ardından 8 Ekim’de harekete geçti. O tarihten bu yana Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmalarda ölen Hizbullahçıların sayısı 70’e çıktı.

YENİ BİR CUMA, YENİ BİR CAMİ-İ AKSA MÜDAHALESİ

– İsrail güçleri, cuma namazı kılmak isteyen Filistinlilere yine göz yaşartıcı bomba ve TOMA’larla müdahale etti. İsrail, 7 Ekim’den sonra Mescid-i Aksa’ya girişte yaş sınırı getirerek gençlerin mescide girmesini yasakladı.

ÖLÜ İSRAİL ASKERLERİNİN SAYISI ARTTI

– İsrail ordusu, ablukayı sıkılaştırarak sürekli bombaladığı Gazze Şeridi’nde yaşanan kara çatışmalarında bir askerinin daha öldüğünü duyurdu. Açıklamada, savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana öldürülen asker sayısının 354’e çıktığı kaydedildi.

ŞİFA HASTANESİNE YENİ SALDIRI

– Filistin Haber Ajansı, İsrail ordusunun Gazze’deki Şifa Hastanesi Kampüsü’ndeki poliklinik binasını bombaladığını, ölü ve yaralıların olduğunu duyurdu. Şifa Hastanesi’ne düzenlenen saldırıyla ilgili haberde, “İşgal güçleri Şifa Hastanesi Yerleşkesi’ndeki poliklinik binasını roket ve top atışlarıyla bombaladı. Yerinden edilmiş kişilerin hedef alınması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.”ifadelere yer verildi.

BİZE VE KOALİSYON GÜÇLERİNE 46 SALDIRI

– İsrail ve Gazze’de çatışmaların başlamasından bu yana Irak ve Suriye’deki ABD üslerine yönelik saldırılar arttı. ABD Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, düzenlediği basın toplantısında, 17 Ekim-9 Kasım tarihleri ​​arasında Irak ve Suriye’deki ABD birliklerine ve koalisyon güçlerine yönelik 46 drone ve roket saldırısı gerçekleştirildiğini söyledi. Irak’ta ve 22’si Suriye’de gerçekleştirilen saldırılar sonucunda 56 askerin yaralandığını belirten Singh, yaralı askerlerin tamamının tedavi edilerek görevlerine geri döndüğünü belirtti.

IDF: HAMAS’IN SALDIRI PLANLARINI ELDE ETTİK

– İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Batı Cebaliye’de 10 saat süren yer altı çatışması sonucunda çok sayıda Hamas mensubunu etkisiz hale getirdiğini duyurdu. İsrail güçleri, yaşanan çatışmalar sonucunda Hamas’ın saldırı planlarını ele geçirdiklerini açıklayarak, savaşın başından bu yana 130 tünelin yıkıldığını iddia etti.

İSRAİL HALKINI ÇILDIRACAK İDDİA: NETANYAHU, rehineler karşılığında ateşkes anlaşmasını reddetti

– Hamas’ın esir aldığı yaklaşık 240 kişi İsrail’in bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Rehinelerin aileleri müzakerelere öncelik vermek için Başbakan Netanyahu’nun konutu önünde toplanırken, İsrail halkının öfkesi artıyor. İngiliz Guardian gazetesi, Netanyahu’nun tüm öfke ve eleştirilere rağmen tutuklular karşılığında ateşkes anlaşmasını reddettiğini ve sert tavrını sürdürdüğünü yazdı. Müzakerelere aşina olan üç yetkiliye göre, masadaki anlaşma beş günlük ateşkes karşılığında çocukların, kadınların, yaşlıların ve hastaların serbest bırakılmasını içeriyordu ancak İsrail hükümeti bunu reddetti.

KUDÜS HASTANESİ ÇEVRESİNDE ŞİDDETLİ BOMBARDIMARLAR

– İsrail güçleri bugün erken saatlerde Kudüs Hastanesi ve çevresini yoğun bir şekilde bombaladı. Filistin Kızılayı’na göre hastanede hastalar, işçiler, yerinden edilmiş kişiler ve hastaneye sığınanlar dahil 14 binden fazla sivil bulunuyor.

SAVAŞ DEMOKRAT PARTİYİ İKİYE BÖLDÜ

– Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı ankete göre ABD’li Demokratlar, Biden’ın İsrail-Filistin savaşına yaklaşımı konusunda ikiye ayrılıyor. Anket, Demokratların yüzde 50’sinin Biden’ın çatışmayı ele alış biçimini onayladığını, yüzde 46’sının ise onaylamadığını gösteriyor. AP, anket sonuçlarının Demokrat Parti’de derin bir çatlağa işaret ettiğini ve bunun Biden’ın yeniden seçilme çabasını zorlaştırabileceğini yazdı.

ŞİFA HASTANESİNE SALDIRI: 6 CAN KAYBI

– El Şifa Hastanesi Genel Müdürü Ebu Salmiya, hastaneye düzenlenen saldırının ardından 6 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İsrail güçlerinin, evlerinden kaçmak zorunda kalan binlerce Filistinlinin de bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisinin yakınındaki bölgeleri bombalamaya devam ettiği bildirildi.

İSRAİL KAN BANKASINI VURDU

-Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Ashraf Al Kudra, yaptığı açıklamada İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ndeki kan bankasını vurduğunu ve tesisin hizmet dışı olduğunu duyurdu.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu