Haber

İddia: Kuzey Kıbrıslı avukat Kürşat, İtalya’dan Kıbrıs’a iade edilmeyi kabul etti

İtalya’da gözaltına alınan ve 6 Şubat’ta yeniden hakim karşısına çıkması beklenen KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe’nin eşi avukat Akan Kürşat’ın, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade edilmeyi kabul ettiği iddia edildi.

Kıbrıs’ın Politis gazetesinin haberine göre Kürşat, avukatları aracılığıyla 1 Şubat’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade edilmeyi kabul etti. Politis’in haberinde, Güney Kıbrıs polisinin bir hafta içinde İtalya’ya gitmesinin beklendiği belirtildi. Kürşat’a Kıbrıs’a kadar eşlik edin.

OCAK AYINDA ROMA’DA GÖZALTINA ALINDI

Avukat Akan Kürşat, Ocak ayında KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe ile birlikte yılbaşı tatili için gittiği İtalya’nın başkenti Roma’da kaldığı otelde gözaltına alındı. Gözaltı süreciyle birlikte Kürşat’ın iade süreci de başladı. Kürşat’ın önce İtalya’daki tutukluluk süresi 16 Ocak’a kadar uzatıldı, ardından 6 Şubat’ta yeniden İtalya’da hakim karşısına çıkmasına karar verildi.

Geçmişte Kıbrıs’ın kuzeyindeki Rumlara ait taşınmazlarla ilgili dosyayı yöneten avukatın Roma’da gözaltına alınması Lefkoşa’yı harekete geçirmişti. Kıbrıs Cumhuriyeti Polisi, Akan Kürşat hakkında iade işlemleri başlatıldığını duyurdu.

‘ERSİN TATAR TÜRKİYE’DEN MÜDAHALE İSTEDİ’

Kıbrıs, Kürşat’ın 2000’li yıllarda adanın kuzeyindeki Rum mallarının yasa dışı transferine aracılık ettiği iddiasını öne çıkarıyor. Bu bağlamda Kıbrıs, avukatın iadesini ve adada yargılanmasını talep ediyor. Kürşat’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade edilmesi halinde ağır cezayla karşı karşıya kalması bekleniyor. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, iade sürecinin gündeme gelmemesi için Türkiye’nin konuya müdahil olmasını istedi.

Geçmişte Kıbrıslı Rumlara ait taşınmazların Kuzey Kıbrıs’taki belgelerini ele alan avukat, 2007 yılında İtalya’nın Kıbrıs tarafından çıkarılan Avrupa çapındaki tutuklama emrini yürütmesinin ardından gözaltına alındı. 1974’ten sonra Kıbrıs’ın kuzeyindeki mülkler, diğer suçlamaların yanı sıra suç işlemek için komplo kurmak, başkasına ait araziyi yasadışı olarak bulundurmak veya kullanmak ve geçersiz iddialarla mülk elde etmekle suçlanıyor.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu