Yaşam

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe: Her yıl Beyoğlu büyüklüğünde bir alan yabancılara satılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı ve Şehir Plancısı Dr. Buğra Gökçe,Yabancılara konut satışıyla ilgili sosyal medya hesabından dikkat çekici paylaşımlar yaptı.

Gökçe, “Son 5 yılda yabancılara 40 milyon 500 bin metrekare gayrimenkul satıldı. Yabancılar yılda ortalama 8 milyon metrekare gayrimenkul alıyor. Yani Beyoğlu ilçesi büyüklüğünde bir alan. Her yıl yabancıya satılıyor. Yabancıya satış konut krizini derinleştiriyor”sözlerini kullandı.

Gökçe, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Yabancı uyruklular 2022’de 75 bin 185, 2021’de 68 bin 168 konut satın aldı. İlk üç sırayı Rusya, İran ve Irak uyruklular alıyor. İki yılda 473 bin vatandaşımızın yaşayabileceği konutlar yabancılar tarafından satın alındı.
Bakanlık tarafından, Sn. Ali Uzman Başarır’ın sorusuna verilen cevaba göre, 2002 ile 2020 yılları arasında yabancılar toplam 115 milyon metrekare satın aldı. Bu rakama 2020-2021 ve 2022 yılları da eklenirse toplam satılan alan 138 milyon metrekareye çıkıyor.
Yabancılara yapılan konut satışları toplam satışların yüzde 5’i mertebesine ulaştı. Konut üretimi bu talebi karşılayamıyor. Ne yapılması gerekiyor? Yabancıya satış durdurulmalı. Sosyal konut üretimi demografik değişimlere uygun planlama ile başlamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu