Haber

Filistin Dışişleri Bakanı: Gazze Şeridi dünyanın en büyük açık hava hapishanesine dönüştü

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki, İsrail’in devam eden ablukası ve yoğun saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’nin dünyanın en büyük açık hava hapishanesinden en büyük açık mezarlığa dönüştüğünü söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Maliki, Ramallah’ta Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ile görüştü.

Toplantıda Filistin meselesine ilişkin güncel sorunlar, özellikle Gazze’ye insani yardım ulaştırılmasının değeri ele alındı.

Maliki, Yunan mevkidaşına İsrail’in özellikle Gazze Şeridi’nde Filistin halkına yönelik saldırıları hakkında bilgi verdi.

İsrail Gazze’de çocukları, kadınları ve yaşlıları sistematik olarak öldürüyor

İsrail’in Gazze Şeridi’nde çocukları, kadınları ve yaşlıları geniş çaplı ve sistematik bir şekilde öldürdüğünü vurgulayan Maliki, Gazze’nin her yerini hedef alan büyük yıkımla Filistin halkının açlığa, zorunlu göçe ve soykırıma maruz bırakıldığına dikkat çekti.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, “Gazze Şeridi dünyanın en büyük açık hapishanesinden en büyük açık mezarlığa dönüştü.” söz konusu.

Gazze’de insan hayatının ve uluslararası hukukun ihlal edildiğini vurgulayan Maliki, İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin artan ihlalleri nedeniyle işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te koşulların oldukça zor olduğunu ifade etti.

Gazze Şeridi’ndeki çatışmaların sona erdirilmesi için acil ve etkili müdahalenin gerekliliğinin altını çizen Maliki, Gazze’ye gıda, su, yakıt gibi insani ve temel yardımların ulaştırılmasının önemine dikkat çekti.

Maliki, Gazze Şeridi’ndeki hastanelerin yetersizliğine dikkat çekerek, yaralıların Gazze dışındaki hastanelere nakledilmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

İsrail’in devam eden soykırımını durdurmak uluslararası toplumun ahlaki görevidir

Uluslararası topluma seslenen Maliki, “İsrail’in devam eden soykırımını durdurmak, uluslararası topluma düşen ahlaki bir görevdir.” dedi. İfadesini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis de Gazze Şeridi’ndeki sivillerin hedef alınmaması gerektiğini, rehinelerin serbest bırakılması ve yaralıların Gazze dışındaki hastanelere nakledilmesi gerektiğini söyledi.

Gazze’ye insani koridorların açılması çağrısında bulunan Yerapetritis, insani yardımların ulaştırılması için Gazze’ye deniz koridorunun açılması konusuna değindi.

Yerapetritis, işgal altındaki Batı Şeria’da artan gerilimden kendilerinin de alarma geçtiğini sözlerine ekledi.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 51 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze hükümetine göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki baskınlarında 4 bin 710’u çocuk, 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi öldürüldü.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlediler. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu