Haber

Fenerbahçe’de stadın isminin değişmesine ‘ikinci Atatürk’ engeli

Fenerbahçe’de, Ülker Stadı Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nin isminin “Atatürk Stadı”na çevrilmesi önerisi gündem olmuştu.

Milliyet’in haberine göre sarı-lacivertlilerin önünde bu konuda bir mevzuat engeli bulunuyor. Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “Tesislere Ad Verme Yönetmeliği”nin 7. Maddesi’nde, “Ad verme ile ilgili yasaklar” bölümü bulunuyor.

Bölümde ise şu ifadeler yer alıyor:

1-) Gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılan ve işletilen özel beden eğitimi ve spor tesislerine Atatürk’e ait isimler ve sıfatlar verilemez.

2-) Bir kentte emsal tesislerden yalnızca bir adedine Atatürk’e ilişkin adlar verilebilir.

Habere göre, İstanbul’da, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın varlığı, bu yönetmelik nedeniyle Fenerbahçe’nin elini, kolunu bağlıyor. Bu nedenle sarı-lacivertli idare birinci olarak bu mevzuatı aşmak için çalışma yapacak. Bunun dışında Fenerbahçe, 2025 yılında kontratı sona erecek Ülker Kümesi ve Saracoğlu ailesiyle de bir görüşme yaparak gerekli müsaadesi almaya çalışacak.

Stadın isminin değişebilmesi için, genel şura yahut idare heyeti kararı da kâfi olmayacak. Tekrar mevcut yönetmeliğe nazaran, “Genel Müdürlük mülkiyeti ve/veya kullanımında bulunan tesislere verilecek adlar ile Genel Müdürlük mülkiyetinde veya kullanımında olup kulüplere, diğer kurum ve kuruluşlara devredilen, kiralanan, sınırlı ayni hak tesis edilen gençlik ve spor tesislerinin adları Genel Müdürün teklifi ve Bakanın onayı ile verilebilir ve değiştirilebilir” hususu bulunuyor.

Ne olmuştu?

1907 Fenerbahçe Derneği Lideri Rıfat Perahya, Cumhuriyetin 100’üncü yılında Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi Ülker Stadyumu’nun isminin Atatürk Stadyumu olmasını talep etti. Lider Ali Koç, “Stat ismi yönetim kararıyla değişir. Biz de bunu yaparız. Talebin sonuna kadar arkasındayız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu