Haber

Eurovision Şarkı Yarışması’nda gelecek yıl itibarıyla jüriler yarı final oylaması yapmayacak

Eurovision Müzik Yarışması’nda gelecek yıl itibarıyla büyük finalin profesyonel jürilerin oyuyla değil izleyicilerce belirleneceği bildirildi.

BBC’de yer alan habere nazaran, Eurovision Müzik Müsabakasının düzenleyicisi Avrupa Yayın Birliği (EBU), 2023’te yapılacak yarışmanın oylama sürecinde önemli değişikliklere gidildiğini açıkladı.

EBU’nun açıklamasına nazaran, profesyonel heyetler artık yarı finallerde oy kullanamayacak, büyük final yalnızca izleyicilerin oyuyla belirlenecek.

Yarışmaya katılmayan ülkelerin de birinci kere oy kullanmasına müsaade verilecek.

Değişim kararı, İtalya’nın Torino kentinde bu yıl düzenlenen yarışmada altı jürinin karşılıklı oy kullandığının ortaya çıkmasının ardından geldi.

Yarışmada Azerbaycan, Gürcistan, Karadağ, Polonya, Romanya ve San Marino’da sistemsiz oylamalar tespit edildi.

Profesyonel müzik muharrirleri ve müzik sanayisi temsilcilerinden oluşan profesyonel heyetler, 1957’deki ikinci Eurovision Şarkı Yarışması’ndan bu yana faaliyet gösteriyor.

Mevcut sistemde, profesyonel heyetlerin oylarının halk oylamasının sonuçlarıyla birleştirilmesiyle genel kazanan belirleniyor.

Bu uygulamanın finalde de devam edeceği belirtildi.

EBU yetkilisi Martin Österdahl, yarışa katılmayan ülkelerin oy kullanmasına müsaade verilmesinin “yarışmanın küresel etkisini” yansıtacağını tabir etti.

Dünya genelinde çevrim içi oylar toplanarak hem yarı finalde hem de büyük finalde iştirakçi ülke ile birebir tartıya sahip puanlara dönüştürülecek.

2023’teki etkinliğe İngiltere’nin Liverpool kenti mesken sahipliği yapacak.

Öte yandan, Ukrayna’yı işgalinden sonra bu yılki yarışmadan ihraç edilen Rusya’nın 2023’te de katılamayacağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu