Haber

Dünya Basınında Türkiye Seçimleri Geniş Yer Aldı

Türk siyasi tarihinin en çekişmeli seçimi dünya basını tarafından yakından takip edildi. Avrupa ve ABD’nin önde gelen birçok gazetesi seçimlere geniş yer ayırdı.

Türkiye’de dün yapılan 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri dünya basınında da gündem oldu.

Amerikan Washington Post gazetesi, dün yapılan seçimin Erdoğan’ın bugüne kadarki en güçlü sınavı olduğunu bildirdi.

Gazete, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun arasındaki yarışın birbirine yakın olduğunu, kazananın daha çok ikinci tıpta belli olacağını bildirdi.

New York Times ise 20 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk seçmenini ikna etmesi için 2 haftası olduğunu bildirdi.

CNN International, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına geniş yer verdiği haberinde “Türkiye’nin kritik seçimi 2. tura kaldı” manşetini tercih etti.

CNN ayrıca CET Alliance Başkan Adayı Sinan Ogan’ın oylarının ikinci turda belirleyici rol oynayabileceğini iddia etti.

İngiliz televizyon kanalı BBC’nin Türkiye seçimleriyle ilgili üzerinde durduğu en değerli konulardan biri de Erdoğan’ın özellikle deprem bölgelerindeki performansı oldu.

BBC, ‘ Çekişmeli bir yarışın ardından Türkiye, seçimde muhtemelen ikinci tipe gidiyor.‘ sorusuyla iki aday arasındaki yarışın ikinci turda biteceğini belirtti.

İngiltere merkezli bir ekonomi gazetesi olan Financial Times da Türkiye’deki seçimlere geniş yer ayırarak iki aday arasındaki çekişmeli yarışa vurgu yaptı.

“Finansal Zamanlar” Erdoğan ve Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı için yarıştı‘ başlığını seçti.

The Guardian, gece boyunca canlı yayınla okuyucularına aktardığı Türkiye seçimlerindeki yüksek katılım oranına özellikle vurgu yaptı. Erdoğan gazetesinin balkon konuşmalarında “Açık ara lideriz” sözleri manşette yer aldı.

Almanya’nın en büyük gazetelerinden Bild, Sinan Ogan’ın teraziyi değiştirebileceğini öne sürdü.

Bild, ‘ Erdoğan’ı destekleyen eski MHP’li Sinan Oğan, şaşırtıcı derecede akıcı bir performans sergiledi. Oğan’ın olası bir ikinci tur seçimde taraftarına tavsiyede bulunup bulunmayacağı belli değil.’ sözlerini kullandı.

Yunanistan’ın en büyük gazetesi Kathimerini, Kılıçdaroğlu’nun kamuoyu yoklamalarına yetişemediğine dikkat çekti.

İkinci tur için Sinan Oğan’ı işaret eden gazete, ‘ İlk turda Erdoğan’a oy verenlerin ikinci turda tutum değiştirmesi veya iki hafta sonra sandığa gitmemesi pek olası değil. O halde sorulması gereken soru Erdoğan’ın oy kaybedip kaybedemeyeceği değil, Kılıçdaroğlu’nun oylarını artırıp artıramayacağıdır.‘ o yazdı.

dernekpazari-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu