Haber

David Cameron kimdir?

İngiltere’de kabine değişikliği kapsamında eski Başbakan David Cameron, Başbakan Rishi Sunak tarafından yeni dışişleri bakanı olarak atanarak kabineye geri dönerken, Suella’dan boşalan İçişleri Bakanı pozisyonuna James Cleverly getirildi. Braverman.

David Cameron, 9 Ekim 1966’da başkent Londra’da doğdu. Kral IV. William’ın soyundan gelen Cameron, Oxford’daki Eton College ve Brasenose College’da okudu. Felsefe, siyaset ve ekonomi eğitimini 1988 yılında burada tamamlayan Cameron, Oxford’un ardından Muhafazakar Parti Araştırma Bölümü’ne katıldı. 1992’de Cameron, dönemin Maliye Bakanı Norman Lamont’un özel danışmanı oldu.

Bir yıl sonra dönemin İçişleri Bakanı Michael Howard’ın özel danışmanı olarak göreve başlayan David Cameron, 1994 yılında Carlton Communications medya şirketinde Kurumsal İlişkiler Direktörü olarak çalışmaya başladı. Cameron, kuzeydeki Witney’den milletvekili seçilene kadar Carlton’da kaldı. Batı Londra, 2001’de.

Parlamentodaki muhalefet partilerinin oluşturduğu gölge kabinede gözlemci ve danışman rolüyle Avam Kamarası Gölge Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Cameron, aynı zamanda Yerel Yönetim Maliyesinden Sorumlu Gölge Sözcüsü, Politika Koordinasyon Başkanı olarak da görev yaptı. 2005 genel seçimlerine giden dönemde Avam Kamarası Seçilmiş Komite üyesi olarak görev yaptı ve 2001-2003 döneminde de Avam Kamarası Seçilmiş Komite üyesi oldu.

2005 genel seçimlerinin ardından Eğitimden Sorumlu Dışişleri Bakanı olarak atanan David Cameron, Aralık 2005’te Muhafazakar Parti’nin lideri seçildi.

2010 yılında Muhafazakar Parti ile Liberal Demokratların kurduğu koalisyon hükümetinde başbakan olan David Cameron, son 198 yılda ülkede seçilen en genç başbakan olarak göreve başladı. Cameron, Mayıs 2015 ile Temmuz 2016 arasında Muhafazakar Parti hükümetinde başbakan olarak görevine devam etti. David Cameron, yapılan Brexit referandumunda oyların yüzde 52’sini alarak AB’den ayrılma kararı alınmasının ardından İngiltere Başbakanı olarak görevinden istifa etti. Cameron da 12 Eylül 2016’da parlamentodan istifa etme kararı aldı.

İngiltere’deki yeni kabine değişikliğiyle Dışişleri Bakanı olarak Bakanlar Kurulu’na dönen David Cameron’un 1996 yılında evlendiği Samantha Sheffield’den üç çocuğu var. Çiftin beyin felci ve epilepsi hastası olan en büyük çocuğu Ivan, 2009 yılında vefat etti. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu