Ekonomi

Corteva hisseleri güçlü dördüncü çeyrek kazancının ardından yükseldi

ABD’li tarım kimyasalları şirketi Corteva’nın hisseleri, Wall Street beklentilerini aşan güçlü dördüncü çeyrek karı açıklamasının ardından Perşembe günü %16 arttı. Tohum ve bitki savunma ürünleriyle tanınan şirket, LSEG’nin bilgilerine göre, 31 Aralık’ta sona eren çeyrekte hisse başına 15 sent faaliyet karı bildirdi. Bu rakam, analistlerin hisse başına 6 sentlik beklentilerini aştı. Şirketin bu çeyrekteki net satışları da beklentileri aştı.

KeyBanc analistleri, tohum üreticisinin herbisitler ve pestisitleri içeren bitki koruma segmentinin beklenenden daha esnek hacimler ve fiyatlar gösterdiğini belirtti. Geleceğe baktığımızda Corteva, 2024 yılında hem tohum hem de bitki koruma segmentleri için satış hacimlerinde büyüme öngörüyor.

Aynı zamanda Corteva’nın sektördeki rakibi FMC’nin hisseleri de %5 artış kaydetti. Zirai ilaç firmaları, 2023 yılının ikinci yarısında Güney Amerika’da yaşanan kuraklık koşulları nedeniyle zorluklarla karşı karşıya kaldı ve bu durum satış hacimlerini olumsuz etkiledi. Çeşitli bölgelerdeki stok erimesinin yanı sıra bu zorluklar, Corteva’nın hisse fiyatının 2023 yılına kadar %18,5 düşmesine katkıda bulundu.

Bir konferans görüşmesinde Kuzey Amerika mısır üretiminin görünümüne değinen Corteva CEO’su Chuck Magro, çiftçilerin karşılaştığı hava koşulları ve hastalıklar gibi çeşitli zorluklara rağmen mısır üretimi ve veriminin 2023-2024 hasat yılı için rekor seviyelere ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Şirket, 2024 net satışlarının 17,4 milyar ila 17,7 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor ve orta noktada %2’lik bir büyüme öngörüyor. Corteva’nın 14,86 olan vadeli fiyat-kazanç (PE) oranı, 19,43 olan ortalama PE oranının altında olup, tarihsel ortalamasına kıyasla potansiyel olarak cazip bir yatırım fırsatına işaret etmektedir. Karşılaştırıldığında, FMC’nin vadeli PE oranı 13,20’dir.

Olumlu haberlere ek olarak Corteva Çarşamba günü 2024 yılında 1 milyar dolarlık hissesini geri satın alma niyetini açıklayarak şirketin mali sağlığına ve büyüme beklentilerine duyulan güvenin sinyalini verdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu