Haber

CHP’de son toplantı: Gözler Hatay, Çankaya ve İstanbul ilçelerinde

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), aday belirleme gündemiyle son kez toplanacak. Saat 18.00’de başlayacak Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde Merkez Yönetim Kurulu üyeleri bir araya gelerek önerilecek isimleri netleştirecek. MYK’nın Başbakanlık’ta sunduğu adayların onaylanmasıyla CHP, aday seçim sürecini büyük ölçüde tamamlamış olacak.

HATAY’LA İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDEBİLİR

CHP MYK ve Başbakan’ın bugün en önemli gündemi Hatay olacak. CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Lütfü Savaş’a yönelik protestoların ardından CHP yönetimi “Bu sese kulak vereceğiz” diyerek Savaş’ın adaylığını yeniden değerlendirecek. Protestoların ardından yapılan yeni anketler Başbakan ve MYK’da tartışılacak. Toplantılarda TİP’in Hatay’daki eski milli futbolcu Gökhan Zan’ı aday göstermesinin etkileri de tartışılacak.

Bazı CHP yöneticileri, anket sonuçlarından diğer muhalefet partilerinin attığı ve atacağı adımlara, olası aday isimlerine kadar birçok parametrenin değerlendirileceğini belirterek, bu Başbakan’da Hatay’la ilgili durumun netlik kazanmayabileceğini ve ek toplantı yapılması gerektiğini ifade etti. Hatay’a özel düzenlenebilir.

ÇANKAYA BİLMESİ ÇÖZÜLECEK Mİ?

CHP’nin güçlü olduğu Kadıköy ve Çankaya gibi ilçelerin adaylarının bugün açıklanacağı kaydedildi. 25 adayın başvuru yaptığı Çankaya’da alınacak karar merakla bekleniyor. Çankaya için CHP PM üyesi Hüseyin Can Güner ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi’nin isimleri sık sık anılsa da Gül Çiftçi’nin adaylık şansının zayıfladığı kaydedildi. Bazı parti kaynakları Güner’in en güçlü adaylardan biri olduğunu belirtirken, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e yakınlığı nedeniyle bu ismin tercih edilmeyebileceğini söyleyen parti kaynakları da var. Çankaya’ya başvuran CHP’li adaylar, adaylık başvurusunda bulunmayan adayları kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

DEM PARTİSİ İLE ANLAŞMA YAPILDI MI?

DEM Partisi ile güçlerini birleştirmek için görüşmelerini sürdüren CHP’nin, DEM Partisi’nin güçlü olduğu Esenyurt, Adalar ve Akdeniz gibi ilçelerdeki adaylarının bugün açıklanması bekleniyor. Bu ilçelerdeki aday isimlerin DEM Partisi ile anlaşmaya varılıp varılmadığına dair ipucu olabileceği belirtiliyor.

Bu PM’den sonra Esenyurt ve Adalar dışında İstanbul’un Kadıköy, Bakırköy, Avcılar, Beykoz, Zeytinburnu ve Sarıyer ilçelerinin de açıklanması bekleniyor.

VELİ AGBABA MALATYA ADAYI MI?

Öte yandan henüz adayları belli olmayan CHP’nin Malatya, Urfa ve Ordu illerindeki adayları da bugün açıklanacak. Bu üç ildeki mevcut milletvekillerinin aday olması beklenirken, Urfa’da Mahmut Tanal, Malatya’da Veli Ağbaba ve Ordu’da Seyit Torun’un aday olması kesin görünüyor.

AF BAŞVURULARI GÜNDEMDE

CHP bu PM toplantısında 32 kişinin af başvurusunu da görüşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu