Haber

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Uzungöl’deki doğa tahribatını eleştirdi

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Akbelen ormanlarının yok edildiği günlerde doğa katliamı şimdi Trabzon Uzungöl’e sıçradı. Uzungöl yıllardır AKP tarafından zaten yakılmıştı, şimdi bunu resmileştirdiler. Bu bölgeyi millet bahçesi yapmak aslında doğal hayatı yok ederek betonlaşmış bir alanla rant yaratmaktır.Ranta yönelik büyük projelerin peşinde koşan AKP için ülkenin doğal varlıkları umrumda değil. Yeter ki onlara istedikleri rant sağlansın” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Akbelen Ormanı’nın ardından Trabzon’daki Uzungöl’de millet bahçesi yapıldığı gerekçesiyle doğanın yok edilmek istendiğini iddia etti. İlgezdi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Akbelen ormanlarının yok edildiği günlerde, doğa katliamı şimdi Trabzon Uzungöl’e sıçradı. Uzungöl’ün kendisi yıllardır AKP tarafından yok edildi, şimdi bunu resmileştirdiler. AKP’nin bu bölgede millet bahçesi yapma girişimi” aslında doğal hayatı yok ederek betonlaşmış alanı olan bir rant yaratmaktır.. Rant odaklı büyük projeler peşinde koşan AKP’ye istediği kirayı verdiği sürece ülkenin doğal varlıklarının hiçbir önemi yoktur.

“AKP’NİN AKIL SINIRI PROJESİ”

Uzungöl, endemik türleri, su kaynağı ve yeşil dokusu ile ekosistem açısından büyük bir değere sahiptir. Millet bahçesi projesi bahanesiyle her yeri ele geçiren AKP, sadece doğal güzellikleri değil, Uzungöl ekosisteminin istikrarını da bozacaktır. Bu yeni talan planları ile Uzungöl’ün doğal yaşam alanları ve ormanları yok edilecek. Yüzlerce ağaç kesilecek, su kaynağı kirlenecek ve yaşam alanı yok edilecek. Ekolojik dengeyi bozacak bu planlar bölgede yaşayan canlıların hayatını tehdit ediyor.

“AKP DOĞANIN ADI RANDIR”

Dünya ülkeleri küresel ısınmayı önlemek için politikalar üretirken, yeni bakanlıklar kurarken, AKP iktidarı tüm hızıyla doğayı yok etmekle meşgul. Partner şirketler yararına doğaya ve ekosisteme verilen zarar hafife alınmaktadır. Uzungöl aslında bir doğal bahçe; Burada bir Millet Bahçesi inşa etmek, zihinsel bir sınır projesinden başka bir şey değildir. AKP günü kurtarma ve talan derdinde. ‘Millet bahçesi yapacağız’ diye halka seslenen bölgelerde imar için açılmış yerler var. Önce vatandaş bunun hesabını versin. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana doğaya, çiçeğe, toprağa öyle düşmanca davranmış ki gördüğü her doğal güzelliği yok edip yağmalamış; Kaynaklarımızı beş kişilik çetelere ve yabancılara sunan başka bir hükümet olmadı. Millet Bahçesi adı altında kira projesinin kimlere bağışlanacağının takipçisi olacağız.”

habermerzifon.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu