Ekonomi

Borsa İstanbul’da kapanış: BIST 100’de bugün hangi hisseler öne çıktı?

Investing.com – BIST 100 endeksi, sabah seasında %2’nin üzerinde paha artışı sonrası gün içi süreçlerde hafif alıcı olarak yatay seyretti.

Kapanışa yanlışsız %2,5 paha artışına sahip olan endekste bugün KARSN, DOAS, HEKTS,GLYHO ve SMRTG, tavan fiyatına ulaşan paha artışlarıyla en çok yükselen paylar oldu. 

Bugün endekste kısıtlı düşüşler görüldü. Buna nazaran son saatte %2’ye yakın düşen NTHOL, en çok düşüş gören pay olurken akabinde ulaştırma bölümüne dahil paylardan PGSUS, THYAO ve TAVHL, ortalama %1,5 düşüşle geldi.

Sektör bazında bakıldığında kapanışa yakın %5’in üzerinde pahalanan elektrik, teknoloji ve turizm, en çok talep gören bölümler oldu. Piyasadaki yükselişe eşlik etmeyen kesimler ortasında bugün ulaştırma, %1’in çabucak üzerinde düşüşe sahipken spor endeksi, %1’ye yakın kıymet kaybına sahipti. Spor endeksine dahil paylar ortasında GSRAY, tavan fiyatına yakın yükselirken FENER, %6 bandında düşüşle endeksi aşağı çekti. BJKAS, %2 yükseliş görürken TSPOR, %0,5 oranında kısmi düşüş gördü. 

Bankalar ve holding, bugün %1 – 1,5 bandında bedel artışıyla ortalamanın altında bir yükseliş gördü. Sınai ve kobi endeksi, %3 bandında yükselişe sahipken inşaat bölümü, %2,5 oranında paha artışına sahipti.

Alfa Solar halka arzına 28,6 milyar TL’lik talep geldi

Geçen hafta halka arz sürecinde talep toplama etabını tamamlayan Alfa Solar, halka arz büyüklüğünün 53 katı oranında 28,6 milyar TL’lik talep ile yeni bir rekor kırdı.

Alfa Solar halka arzında 58,5 TL sabit fiyattan talep toplanırken yüksek başvurulu yatırımcıların talepleri binde 7 ve kişisel yatırımcıların talepleri ise yüzde 5,4 oranında karşılandı.

Yapılan açıklamada halka arzda 1.001 adet ve üzerindeki yüksek başvurulu yatırımcılardan 142 kat ile 19 milyar TL, kurumsal yatırımcılardan 43 kat ile 3,5 milyar TL ve 1.000 adet ve altındaki kişisel yatırımcılardan ise yaklaşık 19 kat ile 6 milyar TL talep toplandığı duyuruldu.

Alfa Solar, Borsa İstanbul’da 16 Kasım’da düzenlenmesi planlanan Gong Töreni’nin akabinde Yıldız Pazar’da ALFAS kodu ile süreç görmeye başlayacak.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu