Ekonomi

BMC, TSK’ya zırhlı araç teslimatına başlayacak

BMC, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yerli motorlu zırhlı araç teslimatlarına yıl sonunda başlayacak.

Türk savunma sanayisinin kara aracı üreticilerinden BMC, geliştirdiği ve ürettiği platformlar ile araçlardaki yeni gelişmeleri 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’23) sergiledi.

Fuarda BMC Power tarafından üretilen 400 beygirlik TUNA motoru ile Çok Hedefli Zırhlı Araç VURAN 4×4 yerini aldı.

BMC Savunma Sanayii Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Altınhan, VURAN’ın 2019 yılından bu yana TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığının hizmetinde olduğunu söyledi.

“Tamamlandıktan sonra seri üretim faaliyetlerine geçeceğiz”

Fuarda VURAN’ı yerli motorla sergilediklerini belirten Altınhan, “Yerli motor test ve kalifikasyon faaliyetleri tamamlanmak üzere. Uzun zamandır üzerinde çalışıyoruz. Kendi iç testlerimizi tamamladık. heyetlerimizle birlikte güncel testleri yapıyoruz.Seri üretim aşamasına geçtik.” söz konusu.

BMC Power’ın prototip motorları üretip test tezgahında kendi testlerini tamamladıktan sonra BMC’ye teslim ettiğini anlatan Altınhan, bu motorlarla çok sayıda araçta yol testi gerçekleştirdiklerini söyledi. Altınhan, “Bu testleri tamamladıktan sonra son heyetlerimizle test ve kalifikasyon sınavlarına devam ettik. Bitmek üzere. Tamamlandıktan sonra seri üretim faaliyetlerine geçeceğiz.” dedi.

“TUNA motorunu VURAN aracına entegre ederek çok önemli hale getirdik”

Yerli motor VURAN teslimatının ne zaman başlayacağı sorusuna Mehmet Altınhan, “İlk etapta ithal motorlu VURAN aracını 2019 yılında ürettik. Yüzlerce araç envanterde hizmette. son parti teslimatlar yerli motorla olacaktı. Biz de bu çalışmaları böyle yürütüyoruz. Bu yıl sonunda önemli miktarda yerli motorlu araç teslimatı yapacağız.” o cevapladı.

Altınhan, bu yıl VURAN’ı bir ülkeye daha ihraç edeceklerini kaydederek, bu araçların birçok ülkenin envanterinde kullanıldığını kaydetti.

VURAN’ın hem yurt içinde hem de yurt dışında yoğun bir şekilde kullanıldığına işaret eden Altınhan, “VURAN aracına TUNA motorunu entegre ederek çok önemli hale getirdik. İthal muadillerine göre hem tork hem de güç kapasitesi çok daha iyi.” sözlerini kullandı.

pasinler-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu