Haber

Batman’da Mehmet Şimşek: Yakın zamanda büyükşehir olursa şaşırmayın

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte Batman’daki Necat Nasıroğlu Külliyesi’nde incelemelerde bulundu, öğrencilerin kurduğu stantları ziyaret etti ve Hatice Nasıroğlu Konferans Salonu’nun açılışını yaptı.

Açılışta konuşan Şimşek şunları söyledi:

“Bir şehrin altyapısı iyiyse, teşvikleri güçlüyse, girişimci ruhu varsa o şehir mutlaka çok ileri gidecektir. Batman’ı Türkiye’nin yeni yüzyılının en önemli büyüme motorlarından biri olarak görüyorum. Çünkü Batman’in müthiş bir girişimci ruhu var. Yani Nüfusun neden fazla olduğunu.” Hızla artıyor. Yakın zamanda metropol olursanız şaşırmayın çünkü çok büyük bir hareketlilik var.

Batman tüm ekipman ve altyapısıyla üretime hazır. Önceki hükümetler burada Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmuştu. Allah onlardan razı olsun. Ancak 2002 yılına kadar sadece 100 kişinin çalıştığı ama 2 adet üretim atölyesi bulunan buraya günümüz standartlarında fabrika denir mi bilmiyorum. Biri un, diğeri ise küçük çapta alçıdır. Bugün bırakın OSB’deki alanı, birçok OSB’nin geliştirilmesiyle meşgulüz. Şu anda 500 yatırımcı yatırım yeri tahsisi yapmamızı bekliyor. 500 yatırımcı 500 üretim atölyesi, 500 fabrika demektir. OSB’de yaklaşık 12 bin 500 kişi çalışıyor, 123 fabrikamız var. Ama şu anda inşaatı devam eden ve proje aşamasında olan fabrikalar var. Yani şu anda inşaatı devam eden 50 fabrika var. Ayrıca 123. 18 fabrika da proje aşamasında. Eğer bu fabrikaları işletmeye alırsak, ki yapacağız. Orada 22 bin kardeşimiz çalışacak. Buradaki ortalama hane büyüklüğü dikkate alındığında 22 bin çalışan 100 bin kişiye dokunmak anlamına geliyor. 100 bin kişiye iş ve gıda demek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu