Teknoloji

Apple ve Google anlaştı! Yetkisiz takipler engellenecektir

ensonhaber.com

Apple’ın geçtiğimiz yıllarda tanıttığı yeni eşya takip modeli Hava Etiketişirketin yazılım ve hizmetleriyle çalışır.

Apple’ın iOS’taki “Find My” uygulamasındaki öğeleri izlemenizi sağlayan AirTag, anahtar veya cüzdan gibi öğeleri izlemek için kullanılır ve taşındığınızda veya öğenizi kaybettiğinizde size haber verir.

İzleme için kullanılır

Bu tür izleme cihazlarının kötüye kullanımı son zamanlarda oldukça artmıştır. Örneğin geçtiğimiz aylarda ABD’nin Arkansas şehrinde yaşayan bir kadının arabası vardı. Hava Etiketiyerleştirildi ve gizlice takip edildi.

ABD’de yaşayan Lübnan asıllı model Brooks Nader eğer elma Hava Etiketi Gizlice cihazıyla takip edildiğini açıklamış ve böyle bir eser ürettiği için Apple’ı kınamıştı.

Apple ve Google güçlerini birleştiriyor

Apple ve Google, AirTag gibi cihazların izinsiz izlenmesini önlemek için güçlerini birleştiriyor.

İki şirket, istenmeyen izleme için Bluetooth konum izleme cihazlarının kötü kullanımıyla ilgili çabalara yardımcı olmak için önerilen bir endüstri standardı geliştirecek.

“Türünün ilk örneği” olarak nitelendirilen bu özellik; AirTag gibi cihazların “Android ve iOS’ta yetkisiz izleme algılama ve uyarılar” ile uyumlu hale getirilmesini mümkün kılacak.

Apple ve Google tarafından oluşturulan taslak, önümüzdeki üç ay boyunca İnternet Mühendisliği Görev Gücü tarafından incelenecek.

Söz konusu standart, iOS ve Android’in sonraki sürümlerinde görünecektir.

haber-aksu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Yaşamkent Evden Eve Nakliyat
Tv Tamiri
Başa dön tuşu